„Polska Walcząca – Historia 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej”

25ppAK (1)Mieszkańcy Tomaszowa w minioną sobotę tj. 17 września mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z „żywą historią” 25 pułku piechoty Armii Krajowej. W Skansenie Rzeki Pilicy (filii MCK) została bowiem otwarta wystawa prezentująca losy żołnierzy Polskiego Podziemia w czasie II wojny światowej. Otwarciu towarzyszyła uroczysta oprawa w postaci m.in. recitalu piosenek patriotycznych, okolicznościowych wystąpień oraz prezentacji uzbrojenia i wyposażenia partyzanckiego.

Wystawa została przygotowana w 2014 r. z okazji 70. rocznicy bitew partyzanckich na ziemi opoczyńskiej przez Muzeum Regionalne w Opocznie. Tytuł oryginalny wystawy to „Opoczyńskie Królestwo Partyzanckie”, a jej inicjatorem był Poseł na Sejm RP Robert Telus. Po raz pierwszy wystawę prezentowano 23 września 2014 roku w Sejmie RP. Staraniem pracowników Skansenu wystawa została wzbogacona o plansze poświęcone tomaszowianom służącym w 25 pułku piechoty AK. Dowódcą wspomnianego pułku był od 1 sierpnia 1944 r. urodzony w Tomaszowie Maz.  major Rudolf Majewski ps. „Leśniak”.

Więcej informacji na stronie Skansenu Rzeki Pilicy.