Księga Pamięci Tomaszowa Mazowieckiego – tłumaczenie

zdjecieZ inicjatywy Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych „TRZCINA” rozpoczęło się tłumaczenie „Księgi Pamięci Tomaszowa Mazowieckiego”. MCK pozyskał na ten cel grant z Żydowskiego Instytutu Historycznego w wysokości 6000 złotych, zaś SIK „TRZCINA” zobowiązało się do pokrycia kosztów tłumaczenia.

Dziś mamy już efekt tego porozumienia – przetłumaczonych jest ponad sto stron. Tłumaczenia podjęły się uznane tłumaczki z jidysz: Anna Ciałowicz i Bella Szwarcman – Czarnota. Konsultacja historyczna odbywa się pod kierunkiem profesora Krzysztofa Witczaka. Zbliżając się do obchodów 74. rocznicy likwidacji getta w Tomaszowie Mazowieckim (31 października br.), prezentujemy jeden z rozdziałów.