„Najpiękniejsze polskie kolędy”
w wykonaniu Moniki Gruszczyńskiej

Sopranistka operowa Monika Gruszczyńska była gwiazdą koncertu „Najpiękniejsze polskie kolędy”, który odbył się w sobotę 17 grudnia w Sanktuarium św. Antoniego. Artystka wystąpiła wspólnie z orkiestrą kameralną w składzie: Radosław Bruliński- skrzypce, Monika Łapka – wiolonczela, Tomasz Doliński- klarnet, Wiktor Szymajda – piano. Biografię artystki przybliżyła Katarzyna Borowska, kierownik Miejskiego Ośrodka Kultury, filii Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.

Dzięki krótkiemu wprowadzeniu wszyscy przybyli dowiedzieli się, że śpiewaczka w swojej karierze artystycznej wystąpiła na wielu znanych i renomowanych festiwalach, m.in. Międzynarodowym Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej i Festiwalu Operetkowym w Ciechocinku.

Będąc studentką, w maju 1999r. zadebiutowała na scenie Teatru Muzycznego – Operetki Wrocławskiej, śpiewając partię Stazji w spektaklu Emmericha Kalmana – „Księżniczka Czardasza”. Od września 1999 r. została solistką tego Teatru, w którym to kreowała wiele ról w spektaklach : „Skrzypek na dachu”, „Ptasznik z Tyrolu”, „Zorba”, „Chicago”, „Betlejem Polskie”, rewie i inne.

Z początkiem 2007 r. podjęła współpracę z Wrocławskim Teatrem Komedia. Artystka prowadzi aktywną działalność koncertową. Występuje gościnnie z recitalami na różnych scenach, w różnych miastach wykonując również piosenki rewiowe – szlagiery lat 30., 40., 60. i 70. oraz Najpiękniejsze Polskie Kolędy.

W roku 2012 uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej w dziedzinie wokalistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach. Na co dzień pracuje jako wykładowca na Politechnice Wrocławskiej (od roku 2009) oraz na Uniwersytecie Wrocławskim (od roku 2015) prowadząc zajęcia z emisji głosu.

źródło: monikagruszczynska.art.pl

Monika Gruszczyńska zachwycała zarówno głosem, jak i wyglądem. Sopranistka zadedykowała kolędę „Nie było miejsca dla Ciebie” księdzu prałatowi  Edwardowi Wieczorkowi za gościnność. Bis sopranistki zgodnie z wolą artystki był wspólnym kolędowaniem z przybyłą publicznością.

Bezpośrednio po zakończeniu koncertu można było wesprzeć leczenie 8-letniego Szymona Golewskiego, ucznia II klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 (SP nr 7) w Tomaszowie Mazowieckim, który choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną i jest w trakcie chemioterapii. Do otwartości serc zachęcała Zofia Szymańska, z-ca prezydenta miasta, która w imieniu organizatorów: Prezydenta Miasta, Miejskiego Centrum Kultury oraz Sanktuarium św. Antoniego podziękowała kwiatami za koncert.  Na widowni zasiedli bliscy chorego chłopca, przedstawiciele miasta i powiatu, nauczyciele ze szkoły, do której chodzi Szymek, z-ca dyrektora MCK-u Beata Arkuszyńska wraz z pracownikami. Zanim wszyscy rozeszli się do domów, gospodarz udzielił przybyłym kapłańskiego błogosławieństwa.