Dzieci z Ukrainy z wizytą w kamienicy rodziny Knothe

„Wszystkie dzieci nasze są…” śpiewa Majka Jeżowska. 18 sierpnia w pięknie odrestaurowanej kamienicy przy placu Kościuszki 18 miało miejsce niecodzienne spotkanie. Do Polski w dniach 16-26 sierpnia przyjechały dzieci i młodzież z Iwano-Frankiwska (Stanisławów). Jednym z punktów wizyty partnerskiej były zajęcia przygotowane przez Miejskie Centrum Kultury oraz Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Rozpoczęliśmy od warsztatów bibliotecznych, które poprowadziła Joanna Chojnacka. Zaproszeni goście poznali historię obiektu, dawnej kamienicy rodziny fabrykantów Knothe. Następnie dzieci wzięły udział w zabawie pn. „worek niespodzianek”, uczestnicy losowali rysunki przedstawiające symbole różnych, polskich miast – młodzież odpowiadała jakich. I tak: koziołki charakteryzowały Poznań, pierniki Toruń, fontanna Neptuna Gdańsk itp. Dużą radość sprawiło dzieciom rozwiązywanie krzyżówki związanej z tematyką naszego kraju oraz quizów o znanych Polakach.

Następnie miała miejsce rozmowa o polskich noblistach. Prawdziwym wyzwaniem dla dzieci było wspólne tworzenie biografii Henryka Sienkiewicza – patrona 2016 roku. Gości z Ukrainy zainteresował fakt, że Litwos usytuował nabożeństwo żałobne po śmierci Michała Wołodyjowskiego opisane w trzeciej części trylogii właśnie w kościele kolegiackim p.w. Najświętszej Marii Panny oraz śś. Andrzeja i Stanisława znajdującym się w Iwano-Frankiwsku. Na koniec nadszedł czas na podsumowanie zajęć bibliotecznych. Dzieci dostały na pamiątkę zakładki do książek z logo biblioteki.

Zajęcia literackie odbyły się pod kierunkiem Anny Ziei z Miejskiego Centrum Kultury. Gra w rymy na podstawie wierszy Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima sprawiła wszystkim wiele radości. Uczestnicy lekcji polskiego przenieśli się w twórczy świat kolorów i kształtów. Z wielkim entuzjazmem oddali się zabawie „Jesteśmy różni i to nas łączy”, określając siebie, własne cechy charakteru, hobby, ulubioną potrawę, największe marzenie, osoby, które darzą sympatią i miłością. Młodsi oraz starsi uczniowie przypatrywali się również zagadnieniu wieloznaczności wyrazów w języku polskim. Przez zabawę przemili goście z Ukrainy zdobyli wiele nowych wiadomości. Chętnie wzięli udział również w zajęciach filmowych.

Dwudziestosiedmioosobowej grupie towarzyszyły opiekunki wraz z Anną Zwardoń z Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, koordynatorką tejże wizyty partnerskiej. Życzymy dzieciom i młodzieży z Iwano-Frankiwska wspaniałych chwil spędzonych w naszym mieście.

Dziękujemy Oddziałowi dla Dzieci i Młodzieży MBP za udostępnienie zdjęć z przeprowadzonych zajęć językowych.