Obchody 74. rocznicy likwidacji tomaszowskiego getta

W poniedziałek 31 października, Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego oraz Miejskie Centrum Kultury zaprosili mieszkańców miasta na obchody 74. rocznicy likwidacji tomaszowskiego getta.

74-rocznica-likwidacji-getta(15)W pofabrycznym budynku przy ulicy Zgorzelickiej 27 wszyscy zebrani wzięli udział w modlitwie ekumenicznej w intencji wywiezionych do obozu zagłady w Treblince, którą wspólnie odprawili Naczelny Rabin RP Michael Schudrich, pastor Wiesław Żydel – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej oraz ks. Zygmunt Nitecki – proboszcz parafii NMP Królowej Polski.

74-rocznica-likwidacji-getta(26)Kolejnym punktem był spektakl „Listy z Getta” w reżyserii Kariny Góry w wykonaniu Miejskiego Teatru „TRZCINA”. Jest on inspirowany prawdziwą historią miłosną Aljuche Izraela Orenbacha „Lutka”, 19-letniego Żyda z tomaszowskiego getta i Edith Blau, pięknej 18-letniej Żydówki z Wolnego Miasta Gdańska.

koncert-michal-hochman(3)Całość zakończył koncert Michała Hochmana w kościele NMP Królowej Polski przy ulicy Słowackiego. Artysta wystąpił wraz z zespołem w projekcie „Tych miasteczek nie ma już”, prezentując kompozycje znanych piosenek polskich i żydowskich.

Więcej zdjęć z obchodów 74. rocznicy likwidacji tomaszowskiego getta w relacjach tvtomaszow.pl oraz gazetatrybunalska.pl

Zdjęcia dzięki uprzejmości Dariusza Kwapisiewicza.